
Wraz z rozwojem nowych technologii w miastach, przedsiębiorstwach, a nawet prywatnych mieszkaniach, pojawiają się różne udoskonalenia. Co to jest internet rzeczy, jak wpływa na otaczające nas urządzenia i jakie można czerpać z niego korzyści? Wniknijmy w to określenie głębiej i spójrzmy na jego sedno.
Czym jest internet rzeczy?
Internet of things – co to jest? Wbrew pozorom pojęcie to nie jest nowe i funkcjonuje już od 1999 roku! Jest ono bardzo szerokie, ale zgrabnie można je zawęzić, uwydatniając tym samym jego zamysł. Zatem co to jest IoT (z. ang Internet of Things)? Jest to cyfrowa sieć, którą tworzy się poprzez łączenie ze sobą urządzeń. Dzięki niej różne sprzęty mogą wysyłać między sobą dane w sposób automatyczny, a także przez to kontaktować się ze światem rzeczywistym – bez konieczności ingerencji człowieka.
Czy wcześniej, przed rokiem 1999 wiedziano co to jest IoT? Tak, aczkolwiek nie używano tego pojęcia, a sama idea połączonych ze sobą urządzeń dobiera raczkowała. Sam koncept poruszany był w dyskusjach już w latach 80 i od tego czasu starannie, wraz z rozwojem technologii, go pielęgnowano.
Do czego jest wykorzystywany internet rzeczy?
W telegraficznym skrócie przybliżyliśmy co to jest internet rzeczy, a także jaka idea przyświeca temu zagadnieniu. Jak system połączonych ze sobą urządzeń wpływa aktualnie na nasze życie i gdzie można go znaleźć? Mówiąc o tym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że:
- każde urządzenie, które jest w stanie nawiązać połączenie z innym sprzętem, może ostatecznie współtworzyć internet rzeczy – mowa tu zarówno o samochodach, ale i domowych czujnikach (dymu, zawilgocenia, ruchu), żarówkach, stacjach pomiarowych itd. W ramach takiej “kooperacji” współpracuje ze sobą już ponad 20 miliardów urządzeń na świecie a ich liczba wciąż wzrasta,
- tak nowoczesnego rozwiązania nie można zamknąć w sztywne ramy. Wyjaśniliśmy już co to jest internet rzeczy. Jest to przede wszystkim system, który człowiek z łatwością może dostosowywać do własnych potrzeb, wykorzystując np. platformy Arduino. Dzięki nowym technologiom i połączonym ze sobą urządzeniom można np. ze znacznym wyprzedzeniem wykryć jakieś zagrożenie (trzęsienie ziemi, tornado, pożar), jak i zlecić urządzeniom automatyczne wykonanie komend (np. wysłanie smsa ostrzegawczego lub uruchomienie zraszaczy przy wysokiej temperaturze).
Internet rzeczy – jak łączą się urządzenia?
Wyjaśniliśmy już co to jest internet of things, a także jak działa. W jaki sposób da się jednak połączyć ze sobą tyle urządzeń jednocześnie? Wbrew pozorom nie jest to trudne, gdyż współcześni producenci wyposażają większość sprzętów w niezbędną technologię. W zależności od jej rodzaju i zastosowania wykorzystuje się:
- połączenie Wi-Fi,
- bluetooth,
- ethernet,
- a także inne, nowe technologie, takie jak zigbee.
IoT a stacje pomiarowe
Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, co to jest urządzenie IoT oraz jakie korzyści wynikają z jego posiadania. Właśnie dlatego zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą. Tworzone przez nas profesjonalne systemy monitorowania atmosfery znajdują szerokie zastosowanie w rolnictwie (pomagają optymalizować proces uprawy), wspierają odnawialne źródła energii (z ich pomocą można prognozować zasoby energetyczne, monitorować instalacje OZE, dokonywać pomiarów), a także wykorzystywane są przez prywatnych inwestorów. Jeśli czują Państwo potrzebę dowiedzenia się, co to internet rzeczy w kontekście systemów monitorowania atmosfery, to zachęcamy do odwiedzenia naszej strony.
Dlaczego warto zaufać nam w kontekście technologii IoT? Przede wszystkim nasze rejestratory:
- to nowoczesne i kompaktowe urządzenia, które komunikują się bezprzewodowo z domyślnymi serwerami,
- są dla każdego intuicyjne w obsłudze. Dane, po trafieniu do serwera analizującego, są starannie przetwarzane, a następnie (poprzez specjalnie przygotowaną aplikację) trafiają, np. na urządzenie mobilne, w formie przejrzystych wykresów,
- można połączyć z innymi urządzeniami, wykorzystując różne protokoły komunikacyjne, a w tym np. Wi-Fi, LoRa, LTE-M i inne,
- są bezpieczne. Co to oznacza w praktyce? Wiedzą już Państwo, co to internet rzeczy i na czym opiera się jego działanie. Nie muszą jednak obawiać się Państwo o przesyłane dane, gdyż są one szyfrowane i nie dostaną się w niepowołane ręce,
- można konfigurować i podłączać do nich wiele czujników (np. pomiaru promieniowania słonecznego, temperatury, wilgotności, prędkości wiatru itd.), co w kontekście stacji pomiarowych jest bardzo istotne.