Jak zmierzyć temperaturę gleby? Dzisiejsza dostępność różnych mierników oraz wskaźników pozwala określić nie tylko ten parametr, ale także wiele innych. Dlaczego pomiary te są tak ważne dla rolników i ogrodników, a nierzadko również dla geodetów i inżynierów? Odpowiemy na te pytania i przedstawimy urządzenia, które pozwalają określić wilgotność, stężenie pierwiastków czy pyłu zawieszonego.

Jak zmierzyć temperaturę gleby oraz w jakim celu się to robi?
Temperaturę gleby można mierzyć przy pomocy dedykowanego miernika z sondą. Wbijając go na określony poziom w gruncie, można z łatwością uzyskać wartość tego parametru. W zależności od tego, w jakim celu wykonuje się tę czynność, należy dobrać odpowiednie urządzenie.
Miernik temperatury gleby będzie stanowił nieodłączne narzędzie rolnika i osoby, która zwraca szczególną uwagę na idealne warunki do sadzenia i uprawy określonych roślin. Od tego parametru zależy prawidłowe kiełkowanie i wzrost nasion, rozwój korzeni czy kwitnięcie.
Od czego zależy temperatura gleby? Jakie inne pomiary można wykonywać w gruncie?
Jeśli już wiesz, jak zmierzyć temperaturę gleby, zastanówmy się, od czego zależy jej wartość. Oczywistym aspektem jest naturalna energia cieplna, która jest zależna głównie od pory roku i odległości Słońca od Ziemi. Głębokość pomiaru również będzie miała wpływ na wartość uzyskanej temperatury. Tak samo, jeśli chodzi o rodzaj i strukturę danej gleby, jej wilgotność oraz pora dnia kiedy będziemy analizować temperaturę. Chcąc odpowiednio zebrać dane związane z parametrami gruntu, może przydać się także czujnik wilgotności gleby oraz profesjonalny miernik pH gleby.
Parametry, które wpływają na wzrost i jakość plonów roślin, owoców i warzyw
Prowadząc zawodowo uprawę warzyw, owoców lub innych roślin, warto zaznaczyć, że równie ważne jest kontrolowanie innych parametrów środowiska, a nie tylko temperatury, wilgotności czy pH gleby. W tym celu stacja pogodowa dla rolnictwa spełnia bardzo dobrze swoją rolę. Niektóre z urządzeń mają wbudowane czujniki temperatury oraz:
- pomiar nasłonecznienia,
- pomiar wiatru,
- pomiar pyłu zawieszonego,
- pomiar stężenia CO2 w powietrzu,
- pomiar SO2,
- pomiar stężenia formaldehydu.
Osobny miernik stężenia ozonu lub miernik stężenia tlenu w powietrzu również może przyczynić się do dobrania odpowiednich roślin, lub ich pielęgnacji w określonym terminie. Prowadząc uprawę, warto zaopatrzyć się w profesjonalny miernik wilgotności powietrza i przyrząd do mierzenia ciśnienia atmosferycznego. Podstawowa stacja pogodowa będzie wystarczająca przy mniejszych hodowlach.