Pisaliśmy już o rolnictwie precyzyjnym i technologii ułatwiającej pracę rolników. W tym artykule rozwiniemy ten temat i wytłumaczymy dlaczego monitorowanie nasłonecznienia jest jednym z ważniejszych parametrów, którego nie można zbagatelizować. Podpowiemy także jakie korzyści mogą przynieść ze sobą profesjonalne systemy monitorowania atmosfery i jak dzięki nim można zwiększyć jakość oraz ilość plonów.
Nasłonecznienie – duży wpływ na rośliny
Na samym początku należy podkreślić, że punktowe monitorowanie nasłonecznienia roślin jest dużo bardziej dokładne niż dane podawane przez stacje meteorologiczne, prowadzące odczyty na dużych obszarach. Prywatna stacja pogodowa dla rolnictwa zbiera odczyty z dużo mniejszych terenach – zgromadzone informacje przesyła w czasie rzeczywistym, tworzy historię warunków pogodowych na danym terenie i tym samym dogłębnie poznaje specyfikę regionu.
Nasłonecznienie roślin to jeden z najistotniejszych czynników, wpływający bezpośrednio na przebieg fotosyntezy, proces kiełkowania, czy też kwitnienia. Nie bez znaczenia jest także długość dnia oraz sezonowe zachmurzenia. Należy pamiętać o tym, że promienie słońca oraz wysoka temperatura wysuszają także glebę, przez co na bieżąco trzeba dostosowywać częstotliwość podlewania upraw.
Po co monitorować nasłonecznienie?
Precyzyjne rolnictwo to przede wszystkim szczegółowo zaplanowane działania, poparte rzetelnymi pomiarami. Nasłonecznienie roślin – monitoring danego obszar znacznie wpływa na pracę rolników, którzy:
- są w stanie ustalić najkorzystniejszy dla danej rośliny termin wysiewu,
- z wyprzedzeniem będą w stanie zareagować na nadciągającą suszę. Będą także mogli zaplanować niezbędne działania agrotechniczne, czy też wyznaczyć najlepszą datę zbiorów.
Badanie nasłonecznienia roślin pomaga także w czas wykryć pewne niedobory. Jeżeli sezon jest deszczowy albo przeważa znaczne zachmurzenie, rolnik (aby wspomóc swoje plony) może w tym trudnym okresie sięgnąć po odpowiednie, wspomagające preparaty.
To jednak nie wszystko, gdyż wyniki zebrane podczas monitorowania nasłonecznienia roślin na danym obszarze pomagają określić najbardziej optymalny kierunek siewu. Analizując zebrane informacje i zestawiając je z potrzebami danego gatunku roślin, precyzyjniej można określić optymalne zagęszczenie upraw, czy też odstęp pomiędzy rzędami.
Obserwacja nasłonecznienia i nie tylko
Profesjonalna stacja pogodowa dla rolnictwa pozwala nie tylko monitorować nasłonecznienie. Przygotowane przez Atmesys systemy da się dowolnie rozbudowywać w zależności od aktualnych potrzeb. Warto chociażby zainwestować w czujniki:
- wilgotności, a także temperatury gleby – z ich pomocą uniknie się suszy, a także z wyprzedzeniem przygotuje uprawy na nadciągające przymrozki,
- wartości odżywczych (mowa tu między innymi o potasie, fosforze, ale i azocie) – w czasie wzrostu i dojrzewania plony potrzebują niezbędnych minerałów. Dzięki regularnie przeprowadzanym pomiarom można ograniczyć częstotliwość nawożenia do minimum, nie tracąc przy tym na jakości oraz ilości zbiorów,
- reagujące na szkodniki, takie jak krety oraz szpaki. Poza monitorowaniem nasłonecznienia roślin nie można także zapomnieć o naturalnych wrogach każdego rolnika. W przypadku rozległych pól i upraw trudno jest sobie z nimi poradzić bez nowoczesnej technologii. Właśnie dlatego stacje pomiarowe Atmesys warto wzbogacić o “odstraszacze” uruchamiające się automatycznie.