Profesjonalna, dostosowana do obowiązujących standardów stacja pogodowa dla rolnictwa Atmesys to urządzenie, które przy minimalnym nakładzie oraz wysiłku pozwala monitorować kondycję gleby, powietrza oraz warunków atmosferycznych na danym obszarze. Dzięki zasilaniu akumulatorowemu oraz stabilnej konstrukcji, stacja jest samowystarczalna. Można nawiązać z nią połączenie dzięki wiodącej technologii IoT, która pozwala wybrać preferowany kanał komunikacji. Do wyboru jest, np. LTE-M, GPS/GNSS, NB-IoT, LoRa, czy też popularne WiFi oraz bluetooth.

Dzięki wysokiej klasy czujnikom, monitoring jest całodobowy i odbywa się w czasie rzeczywistym. Stacje pogodowe przesyłają dane do specjalnej chmura, gdzie są przechowywane, a następnie prezentowane w formie przejrzystych wykresów na specjalnej aplikacji.
Właściwości gleby
Za główny czynnik decydujący o rozpoczęciu kiełkowania powszechnie uważa się dostępność wilgoci w glebie. Przyjmuje się, że kiełkowanie rozpoczyna się, gdy wilgotność gleby jest 1,2 krotnie większa niż punkt więdnięcia.
Żyzność gleby
Żyzność gleby jest to zdolność gleby do zaspokajania żywieniowych potrzeb roślin, to znaczy do przekazywania roślinom składników pokarmowych, wody, powietrza glebowego, ciepła itp.
Predykcja przymrozków
Najlepiej dostępny dla wszystkich sposób radzenia sobie z przymrozkami to wykonanie odpowiedniego oprysku dedykowanymi stymulatorami, które mają przygotować roślinę na nadejście czynnika stresowego, jakim jest niska temperatura.
Nawożenie precyzyjne
Dokładne monitorowanie ilości dni słonecznych oraz temperatury pozwala na precyzyjne określenie idealnego momentu nawożenia w celu uzyskania optymalnych plonów.
Suma temperatur efektywnych
Suma temperatur aktywnych jest definiowana jako suma jednostek ciepła powyżej minimum fizjologicznego, potrzebnych do rozwoju danego organizmu.
Korzyści
- Przewidywanie chorób upraw, dzięki danym ze stacji umieszczonej bezpośrednio przy uprawie.
- Planowanie zbiorów.
- Porównanie sum temperatur efektywnych rok do roku dla konkretnych upraw.
- Konkurencyjne cenowo czujniki opadów, wilgotności gleby oraz wilgotności powietrza bezpośrednio na każdym polu.
- Przewidywanie przymrozków dzięki pomiarom bezpośrednim.
- Pomiar ilości słonecznych godzin, a także siły promieniowania słonecznego, co pozwala na dokładne przewidzenie wzrostu upraw oraz czasu zbiorów.

Profesjonalne stacje atmesys agro doskonale nadają się do monitorowania warunków pogodowych oraz glebowych w uprawach rolniczych, sadowniczych oraz warzywniczych. Są to najbardziej zaawansowane modele stacji meteo systemu wspomagania decyzji w integrowanej produkcji, posiadające możliwość współpracy z ponad kilkudziesięcioma sensorami pogodowymi jednocześnie.
Stacje atmesys oraz wyspecjalizowane sensory umożliwiają monitorowanie gleby (wilgotność, temperatura, zasolenie, dostępne składniki pokarmowe oraz potencjał plonotwórczy), roślin (m. inn. pomiary dendrometryczne), atmosfery (różne parametry klimatyczne – np. ocenę parowania wody) jak również kontrolę systemów nawadniania (przepływ wody, jej ciśnienie, zawartość wody w profilu glebowym, wartość pH i elektryczną przewodność roztworu glebowego).
System umożliwia również doskonalenie posiadanych rozwiązań irygacji oraz ich efektywniejsze wykorzystanie, np. poprzez kalkulację bilansu wodnego czy analizę dynamiki wilgotności gleby (pojemność wodna gleby, punkt napełnienia) itp. Zastosowanie tych metod prowadzi do optymalizacji dostarczania wody na plantacje i znaczne oszczędności jej zużycia. Proponowane stacje atmesys w prosty sposób można zintegrować z automatycznymi systemami nawadniania i nawożenia, pozwalając na sterowanie na podstawie rzeczywistych danych pomiarowych z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.
Zastosowania
- Automatyzacja procesów nawadniania i nawożenia.
- Nawadnianie upraw polowych lub obszarów osłoniętych.
- Automatyzacja sytemów irygacji ogrodów lub parków.
- Kontrola i odstraszanie szkodników jak krety lub szpaki
- Zarządzanie irygacją boisk sportowych i placów golfowych.
- Automatyczne systemy ochrony przed przymrozkami.
- Zastosowanie w leśnictwie (np. ochrona przeciwpożarowa).
- Systemy monitoringu przeciwpowodziowego.
- Porównanie sum temperatur efektywnych rok do roku dla konkretnych upraw.
- Przewidywanie chorób upraw, dzięki danym mikroklimatycznych.
- Pomiar ilości słonecznych godzin, a także siły promieniowania słonecznego, co pozwala na dokładne przewidzenie wzrostu upraw oraz czasu zbiorów.
Zalety
- Oszczędność zużycia wody (optymalizacja czasu rozpoczęcia i zakończenia nawadniania oraz dawki wody)
- Optymalizacja plonowania (pewność plonowania, jakość plonów)
- Oszczędność nawozów (optymalizacja pobierania składników pokarmowych przez rośliny)
- Poprawa zdrowotności roślin (zredukowanie wpływu szkód fitopatologicznych, stymulacja rozwoju systemów korzeniowych roślin, ochrona przymrozkowa)
- Bezpieczeństwo prowadzenia upraw (alarm w czasie rzeczywistym w przypadku krytycznych wartości ilości wody w glebie, dokumentacja zabiegów nawadniania)
- Oszczędność energii (zasilanie pomp, zaworów itp.)
- Oszczędność czasu (automatyzacja i racjonalizacja procesów produkcyjnych)
- Ograniczenie śladu węglowego i wpływu na środowisko w uprawie roślin
Rozwiązania
IoT
Zgodność ze wszystkimi wiodącymi standardami IoT, pozwala na dobór optymalnej komunikacji bezprzewodowej zależnie od potrzeb klienta oraz lokalnych uwarunkowań systemu.
Autonomia
W pełni autonomiczna praca bez zewnętrznych źródeł zasilania i komunikacji przewodowej
Bezpieczeństwo danych
Szyfrowanie danych w komunikacji radiowej oparte jest o standard AES-256, który oznacza 256-bitowy klucz szyfrujący, praktycznie nie do złamania przez dzisiejsze komputery.
Modułowość
Ultra-kompaktowa konstrukcja, bogate, uniwersalne wyposażenie i konfiguracja interfejsów oraz autonomiczna praca, pozwala na tworzenie elastycznych systemów pomiarowych przy zachowaniu wszystkich kluczowych właściwości profesjonalnych stacji pomiarowych.
Plug&Play
Bardzo prosta, intuicyjna obsługa oraz zdolności do pracy zaraz po podłączeniu, bez konieczności ingerencji użytkownika w konfigurację sprzętową stacji.
Czujniki
Możliwość podłączenia praktycznie dowolnego czujnika w oparciu o najpopularniejsze standardy komunikacyjne.
Technologie
Analiza i przechowywanie danych w chmurze daje szerokie możliwości optymalizacyjne. Modułowa architektura rozwiązania, bazująca na bezprzewodowej technologii komunikacji o niskim poborze mocy, pozwala na nieprzerwaną, akumulatorową pracę modułów.
Rozwiązania
w Chmurze
Dalekosiężna
Komunikacja
Wysokowydajne
Akumulatory
Autonomiczna
Praca
Szyfrowanie
danych
On-line
Dane z systemu są na bieżąco aktualizowane oraz dostępne w trybie zdalnym, za pośrednictwem internetu.

Struktura systemu
Moduły pomiarowe atmesys są solidnymi konstrukcjami o kompleksowym i wielostronnym zastosowaniu. Proste w montażu, pozwalające na instalację różnego typu sensorów do pomiaru parametrów gleby, atmosfery, a także szeregu najważniejszych parametrów fizyko klimatycznych.Moduły pomiarowe atmesys przesyłają bezprzewodowo dane pomiarowe w czasie rzeczywistym w różnych standardach transmisji danych do serwera agregującego. Sensory podłączone do modułów pomiarowych umożliwiają stworzenie rozproszonej sieci wielu punktów pomiarowych przesyłających dane drogą radiową do stacji pomiarowych, przekazujących bezpośrednio dane do internetowej chmury bez konieczności budowania kłopotliwych połączeń kablowych pomiędzy poszczególnymi sensorami.
Wyposażenie modułu pomiarowego atmesys argo
Profesjonalne stacje atmesys agro doskonale nadają się do monitorowania warunków pogodowych oraz glebowych w uprawach rolniczych, sadowniczych oraz warzywniczych. Są to najbardziej zaawansowane modele stacji meteo systemu wspomagania decyzji w integrowanej produkcji, posiadające możliwość współpracy z ponad kilkudziesięcioma sensorami pogodowymi jednocześnie.
Moduł pomiarowy

Moduł pomiarowy jest elementarnym komponentem systemu ATMESYS.
Autonomiczna jednostka

Autonomiczna jednostka zbierająca dane z podłączonych czujników i przekazująca informacje do stacji agregującej.
Akumulator

Akumulator o pojemności 3.4 Ah pozwalając na pracę do 60 dni bez dostępu do słońca.
Monokrystaliczny panel PV

Monokrystaliczny panel PV (klasa A) do analizy promieniowania słonecznego dla fotosyntezy roślin oraz ładowania akumulatora.
Nowoczesna stacja pogodowa dla rolnictwa
W Atmesys każde rozwiązanie technologiczne jest przetestowane oraz sprawdzone przez ekspertów. Dzięki temu każdy klient ma pewność, że stacje pogodowe dla rolnictwa:
- są bezpieczne pod względem przesyłania danych. Zebrane informacje są zaszyfrowane w standardzie AES-256. Nie ma zatem obaw, że ktoś je wykradnie,
- są proste oraz intuicyjne w obsłudze. Po zakupie i rozstawieniu nadają się do natychmiastowego użytku. Chcąc monitorować duży obszar stacje pogodowe dla rolnictwa należy ustawić w równych od siebie odległościach,
- można dowolnie i w każdym momencie rozbudować, czyli dołączyć do nich kolejny czujnik.
Stacja pogodowa – liczne czujniki
Każdy teren pod uprawy jest inny, a także inaczej gospodarowany. Właśnie z tego względu stacja pogodowa dla rolnictwa Atmesys może zostać wzbogacona o dowolne, precyzyjne czujniki, które pozwalają mierzyć:
- temperaturę powietrza oraz temperaturę gleby,
- opady, wilgotność powietrza oraz wilgotność gleby,
- prędkość wiatru i kierunek wiatru,
- odczyn pH gruntu,
- natężenie promieniowania słońca i wiele innych.
Zebrany w czasie rzeczywistym pomiar pomaga podjąć decyzję o działaniach, które powinno przedsięwziąć dane gospodarstwo. Stacja pogodowa dla rolnictwa pozwala wyznaczyć idealny termin na podlewanie, nawożenie, opryski oraz zbiory. Z jej pomocą da się uzyskać lepsze wyniki, a jednocześnie maksymalnie zminimalizować wydatki (główne założenia rolnictwa precyzyjnego).
Przewidywane analizy
Inwestując w stację pogodową dla rolnictwa Atmesys klient otrzymuje także specjalną aplikację, którą może zainstalować na dowolnym, mobilnym urządzeniu. Zbiera ona dane, przetwarza je, a następnie prezentuje w formie przejrzystych i czytelnych wykresów. Wszystkie informacje są archiwizowane i z czasem, na ich podstawie, zaczną pojawiać się prognozy na przyszłe dni. Z ich pomocą ze znacznym wyprzedzeniem da się zaplanować wiele prac, jak i na czas zadbać o ochronę roślin przed szkodnikami i niedoborami. W ten sposób da się uniknąć strat.
Warto podkreślić, że mimo wielu funkcji oraz czujników, stacja pogodowa dla rolnictwa Atmesys jest kompaktowa oraz modułowa. Świetnie poradzi sobie w najbardziej niesprzyjających warunkach atmosferycznych i niezawodnie będzie się spisywać przez wiele lat.
Proponowane czujniki dla atmesys agro
Moduły pomiarowe atmesys współpracują z szeroką paletą sensorów różnych producentów do monitorowania gleby, atmosfery i roślin. Oprócz podstawowych parametrów klimatycznych, możliwy jest również pomiar wilgotności gleby, a także analizy zawartości wody w glebie na zasadzie polowej pojemności wodnej (PPW), jak również siły ssącej gleby (tensjometrycznie).
Dodatkowo system atmesys wspiera pomiar temperatury gleby, wartości EC gleby (przewodność elektryczna gleby) czy zawartości jonów lub substancji odżywczych (NPK) – parametry te są szczególnie przydatne w zarządzaniu nawożeniem roślin. Istnieje możliwość łączenia różnych technologii pomiarowych i sensorów w celu wszechstronnego monitoringu stosunków wodno-wilgotnościowych w glebie oraz ich wykorzystania w automatycznych systemach irygacji i nawożenia w efektywny kosztowo sposób.
Wybierz pakiet
Pomiar promieniowania słonecznego z wykorzystaniem telemetrii panelu PV (W/m2)
zobacz więcej keyboard_arrow_rightPomiar temperatury, wilgotności względnej i ciśnienia atmosferycznego
zobacz więcej keyboard_arrow_rightCzujnik prędkości i kierunku wiatru (anemometr mechaniczny lub ultrasoniczny)
zobacz więcej keyboard_arrow_rightPomiar promieniowania słonecznego z wykorzystaniem telemetrii panelu PV (W/m2)
Stacje atmesys agro wyposażone są w monokrystaliczne panele fotowoltaiczne (PV), wykorzystywane zarówno do uzupełniania energii w akumulatorze stacji oraz do pomiaru aktualnego natężenia promieniowania słonecznego. Panel monokrystaliczny, w którym ogniwa są jednym, solidnym kryształem, osiąga większą wydajność w procesie przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, niż w przypadku paneli polikrystalicznych. Ze względu na sposób produkcji (metoda Chochralskiego), uzyskana struktura kryształów pozwala na osiągnięcie większej swobody ruchu elektronów. Prowadzi to nie tylko do zwiększonej wydajności, ale również do niższego współczynnika temperaturowego. Oznacza to, że panele monokrystaliczne lepiej pracują w podwyższonych warunkach temperaturowych (0,01 do 0,03 punktów procentowych straty na każdy stopień Celcjusza).
Specyfikacja
Ogniwa: | Monokrystaliczne | ![]() |
Moc panelu PV [W]: | 10 | |
Tolerancja mocy [%]: | ± 3 | |
Napięcie [V]: | 18 | |
Prąd max Imp [A]: | 0.54 | |
Napięcie jałowe Voc [V]: | 22.64 | |
Prąd zwarcia Isc [A]: | 0.58 | |
Zakres temperatury pracy [c°]: | -40°C do 85°C | |
Wymiary [mm]: | 430 x 190 x 25 | |
Waga [kg]: | 1.2 |
Pomiar temperatury, wilgotności względnej i ciśnienia atmosferycznego
W stacjach atmesys domyślnie proponujemy cyfrowy, zintegrowany czujnik temperatury, wilgotności oraz ciśnienia firmy Bosch, będącej światowym potentatem na rynku elektroniki konsumenckiej, przemysłowej, narzędziowej i medycznej. System pomiarowy złożony z przetworników temperatury, wilgotności oraz ciśnienia atmosferycznego został zaopatrzoony w niezbędne układy pomiarowe jak multiplekser, przetwornik ADC, stabilizator napięcia oraz cyfrowy interfejs komunikacyjny. Czujnik łączy się z mikrokontrolerem stacji atmesys za pomocą interfejsu I2C, pobierając przy tym niebywale małą ilość energii. Odczyt wszystkich trzech parametrów z częstotliwością 1 Hz, pobiera zaledwie 3,6 μA, co sprawia, że doskonale nadaje się on do takich urządzeń jak stacje pomiarowe atmesys odzyskujących energię z otoczenia (ang. energy harvesting).
Specyfikacja
- Temperatura
- Zakres pomiarowy: od -40 do 85 °C
- Dokładność: ± 1 °C
- Wilgotność:
- Zakres pomiarowy: od 10 do 100 % RH
- Dokładność: ± 3 % RH
- Ciśnienie
- Zakres pomiarowy: od 300 do 1100 hPa
- Dokładność: ± 1 hPa
Wilgotność względna (ang. relative humidity) jest to stosunek ilości pary wodnej aktualnie zawartej w powietrzu do ilości pary wodnej jaką powietrze jest w stanie utrzymać przy danej temperaturze. Wilgotność względna wyrażana jest w procentach %R.H. Zwiększenie ilości wody w powietrzu powoduje wzrost wilgotności powietrza. Wilgotność względna powietrza jest mierzona w zakresie od 0 do 100%. Osiągnięcie 100% przez wilgotność względną powietrza sprawia, że woda zaczyna się wykraplać (kondensacja). Nie nastąpi to w samym powietrzu, ale na powierzchni która ma temperaturę niższą niż temperatura punktu rosy, a która ma kontakt z powietrzem np. ściany, okna, lustra, itp.
Do wkroplenia wody z powietrza można doprowadzić na dwa sposoby, przez dostarczenie odpowiedniej ilości wody lub poprzez obniżenie temperatury powietrza. Temperatura, w której następuje wkroplenie wody nazywa się temperaturą punktu rosy. Istnieje zatem zależność, pomiędzy temperaturą a wilgotnością względną powietrza. Gdy temperatura powietrza osiągnie temperaturę punktu rosy to wilgotność względna powietrza będziewynosiła 100%RH. Im temperatura powietrza wyższa, tym więcej pary wodnej może się zmieścić w powietrzu.
Temperatura punktu rosy jest wyznaczana na podstawie zmierzonej wilgotności względnej i temperatury powietrza.
zamknij keyboard_arrow_rightCzujnik wilgotności i temperatury gleby
Analogowy czujnik służący do pomiaru temperatury i wyznaczania poziomu wilgotności gleby, którego sondy wykonane zostały ze stali nierdzewnej i uszczelnione żywicą epoksydową w wysokiej jakości obudowie z ABS gwarantując długą żywotność i stabilność pomiarową.
Stację atmesys można wyposażyć w kilka czujników wilgotności gleby i zainstalować je na różnych głębokościach (np. 30, 60 i 90 cm). Uzyskując w ten sposób informacje nie tylko o glebie wierzchniej, ale również o warstwach głębokich gleby, z których rośliny czerpią wilgoć w porze suchej.
Specyfikacja
Czas reakcji (wilgotność i temperatura) | Mniej niż 1 sekundę | ||
Zakres pomiarowy wilgotności gleby | 0-100% objętościowej wilgotności | ||
Dokładność pomiarowa w zależności od zakresu wilgotności | Dla zakresu 0-53% wynosi ± 3%; Dla zakresu 53-100% wynosi ± 5% |
||
Zakres pomiarowy temperatury gleby | -40 ~ 80 ℃ | ||
Dokładność pomiarowa temperatury gleby | ± 0.5 ℃ | ||
Stopień ochrony | IP68 | ||
Zakres pracy temperaturowej | -40 ~ 85 ℃ | ||
Materiał sondy | Stal nierdzewna o jakości spożywczej | ||
Materiał uszczelniający | Czarna żywica epoksydowa |
zamknij keyboard_arrow_right
Czujnik wartości odżywczych (Azot, Potas, Fosfor) w glebie
Azot, potas i fosfor są podstawowymi składnikami plonotwórczymi. Ich zawartość w formie dostępnej w glebie jest jednym z podstawowych czynników decydujących o żyzności gleby i służą do oceny potrzeb nawożenia roślin.
Azot jest pierwiastkiem niezbędnym roślinom jako materiał budujący białka i (kluczowe dla budowania tkanek) kwasy nukleinowe. Ponadto wchodzi między innymi w skład witamin i chlorofilu i zależy od niego prawidłowy rozwój roślin oraz wzrost ich części nadziemnych i podziemnych, a także optymalna i właściwa zielona barwa.
W naszym klimacie najmniej azotu mineralnego występuje w glebie zimą. Wiosną, wraz ze wzrostem temperatury, zawartość azotu sukcesywnie wzrasta, co jest związane ze wznowieniem procesu mineralizacji resztek roślinnych. Z kolei latem ilość azotu mineralnego w glebie spada na skutek intensywnego pobierania go przez rośliny (czasem także wskutek niedoboru wody niezbędnej do rozkładu substancji).
Związki fosforu w glebie występują w formie organicznej i mineralnej. W glebach mineralnych przeciętnie 30-40% fosforu ogólnego znajduje się w związkach organicznych a pozostałe 60-70% w połączeniach mineralnych.
W przeciwieństwie do fosforu potas jest niemal całkowicie związany z mineralną częścią gleby. Zawartość potasu całkowitego w glebach uprawnych waha się od 0,8 do 2,5% i uzależniona jest od składu mineralogicznego gleby i zawartości utworów koloidalnych oraz pylastych. Dlatego też wyższe zawartości tego pierwiastka wykazują gleby cięższe o dużej pojemności kompleksu sorpcyjnego.
Specyfikacja
Czas reakcji | 10 sekund | ||
Zakres pomiarowy Azot, Potas, Fosfor | 0-2000 mg/kG | ||
Dokładność pomiarowa | +-2%F.s | ||
Rozdzielczość pomiarowa | 1 mg/kG (mg/L) | ||
Zakres pracy temperaturowej | 5 ~ 45 ℃ | ||
Zakres pracy w zależności od wilgotności gleby | 10 ~ 90 % (wilgotność względna),brak kondensacji; zalecane warunki 30 – 60 % | ||
Stopień ochrony | IP68 | ||
Materiał sondy | Stal nierdzewna o jakości spożywczej | ||
Materiał uszczelniający | Czarna żywica epoksydowa |
Czujnik promieniowania słonecznego (UV, IR, VIS)
Natężenie światła ma kluczowe znaczenie dla przebiegu procesu fotosyntezy, którego zakresy różnią się zależnie od strefy klimatycznej, pory roku, pory dnia czy stopnia zachmurzenia. Przy wzrastającym natężeniu światła intensywność fotosyntezy wzrasta proporcjonalnie, aż do osiągnięcia tzw. świetlnego punktu wysycenia, w którym proces fotosyntezy zachodzi z maksymalną intensywnością. Dalszy wzrost natężenia światła może doprowadzić do spadku intensywności fotosyntezy, a w dłuższym czasie silne natężenie światła uszkadza fotosystemy i prowadzi do inaktywacji cząsteczek chlorofilu.
Stację ATMESYS wyposażyć można w wielokanałowy, cyfrowy czujnik światła pozwalający na wykrycie światła UV, światła widzialnego i światła podczerwonego, dostarczając pełną informację w odniesieniu do dostępnego w danej chwili promieniowania czynnego fotosyntetycznego, czyli zakres światła wychwytywanego przez chlorofil, tj. 380–710 nm.
Specyfikacja
Długość fali: od 280 nm do 950 nm
Temperatura pracy: od -45 °C do 85 °C
Praca w zakresie do 128 kLx (bezpośrednie światło słoneczne)
Rozdzielczość 100 mLx, możliwość pracy w zacienieniu
Dynamiczna praca w dwóch zakresach ADC : od 1 do 128 kLx
Dokładny pomiar natężenia światła otoczenia z wykorzystaniem algorytmu korekcji światła podczerwonego IR
Czujnik prędkości i kierunku wiatru (anemometr mechaniczny lub ultrasoniczny)
Możliwe jest wykorzystanie mechanicznego czujnik prędkości i kierunku wiatru (anemometr) lub ultrasonicznego.
Czujnik mechaniczny charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem pomiarowym (do 89 m/s). Sensor wyposażony jest w osłonę antyszadziową. Urządzenie posiada bardzo dobry stosunek ceny do jakości, co stanowi o jego znacznej popularności.
Ultradźwiękowy czujnik prędkości i kierunku wiatru jest kompaktowym i wytrzymałym urządzeniem, bez ruchomych części. Ponieważ jest on ultradźwiękowy, może zmierzyć bardzo niskie prędkości wiatru do 0,4 m/s (w porównaniu do 1,0 m/s dla czujników mechanicznych).
Specyfikacja anemometru mechanicznego
Parametry: | Prędkość wiatru | Kierunek wiatru | ![]() |
Zakres pomiarowy: | 0 ÷ 89 m/s | 0 ÷ 355° | |
Rozdzielczość: | 0,5 m/s | 1 (0 ÷ 355°) | |
Dokładność: | ±1,1 m/s lub 5% w zależności który jest większy | ±2 | |
Próg czułości: | 1 m/s | 1 m/s | |
Definicja pomiarów: | Prędkość wiatru uśredniana jest dla interwału pomiarowego (4s) Szkwał: największa wartość prędkości wiatru zarejestrowane podczas interwału |
Wektor kierunku wiatru uśredniany jest dla interwału pomiarowego (4s) | |
Temperatura pracy: | -40 ÷ +65°C |
Specyfikacja anemometru ultrasonicznego
Parametry: | Prędkość wiatru | Kierunek wiatru | ![]() |
Zakres pomiarowy: | 0 ÷ 40 m/s | 0 ÷ 359° | |
Rozdzielczość: | 0,4 m/s | 0,1 | |
Dokładność: | ±0,8 m/s lub ±4% odczytu, w zależności od tego, która wartość jest większa | 0,2 ÷ 3 m/s: ± 4 stopnie; >3 m/s: ± 2 stopnie |
|
Próg czułości: | 0,1 m/s | 0,1 m/s | |
Definicja pomiarów: | Prędkość wiatru uśredniana jest dla interwału pomiarowego (4s) Szkwał: największa wartość prędkości wiatru zarejestrowane podczas interwału |
Wektor kierunku wiatru uśredniany jest dla interwału pomiarowego (4s) | |
Temperatura pracy: | -15 ÷ +55°C |
Czujnik jakości powietrza, pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 i PM10
Zastosowany czujnik stężenia pyłu zawieszonego działa w oparciu o zjawisko rozpraszania światła laserowego na cząstkach pyłu zawieszonego. Fotodetektor o dużej czułości umożliwia detekcję cząstek o rozmiarach 0,3 um (np. dymu papierosowego) – dla rozmiarów >= 0,5 um czujnik wykazuje 98-procentową skuteczność detekcji.
Niewielki, zintegrowany moduł czujnika pyłu, wyposażony został we wbudowany wentylator, zapewniający właściwy przepływ powietrza przez komorę pomiarową sensora. Urządzenie zostało zintegrowane wewnątrz osłony radiacyjnej ATMESYS i może pracować w temperaturach otoczenia od -20 oC do +50 oC.
Poniżej przedstawiono schemat i zasadę działania czujnika:
- Powietrze zasysane jest przez wentylator znajdujący się w osłoniętej strefie klatki radiacyjnej stacji
- Próbka powietrza przemieszcza się przez komorę detekcji, gdzie następuje pomiar z wykorzystaniem metody rozpraszania światła do wykrywania i zliczania cząstek w zakresie stężeń od 0 µg/m3 do 1000 µg/m3. Cząstki rozpraszają wiązkę laserową co zostaje zarejestrowane przez konwerter fotoelektryczny, który przetwarza sygnał na stężenie cząstek stałych w analizowanym powietrzu.
- Analiza i obliczenia zawartości pyłów o różnym rozmiarze cząstek następują w czasie rzeczywistym (4). Mierząc czas przelotu cząstek przez układ optyczny czujnik szacuje ilość cząstek pyłów o rozmiarze nie przekraczającym: 0.5, 1.0, 2.5, 5.0 i 10 μm, podając jednocześnie wyniki: wagowo (w μg/m 3) oraz ilościowo (sztuk/cm3), udostępniając te szczegółowe dane stacji pomiarowej ATMESYS.
SpecyfikacjaCzułość:
50% dla 0,3 μm
98% dla 0,5 μm i większych
Czas odpowiedzi: poniżej 10 s
Temperatura pracy: od -20°C do 50°C
Czujnik zwilżenia liścia
Czujnik zwilżenia liścia, wykrywający obecność kondensacji wody na jego czułej powierzchni został opracowanyspecjalnie do replikacji termodynamicznych cech liścia. Stopień wilgoci liścia to podstawowa informacja z zakresurolnictwa oraz kwiaciarstwa, która jest potrzebna do dokładnego określenia najbardziej odpowiedniego leczeniafitosanitarnego. Pomaga to w zapobieganiu przed różnymi typami chorób oraz zakażeń grzybicznych, mających wpływ narozwój rośliny.
Czujnik ten posiada podwójnie wrażliwe powierzchnie, które to pozwalają określić stopień wilgotności zarówno w górnejjak i dolnej części liścia. Jest to bardzo ważna cecha która pozwala uzyskać dokładne wskazania dla obydwu stron liściamających różne czasy suszenia. Dla zapewnienia długotrwałej żywotności czujnika, powierzchnia czujnika nie wymagaspecjalnego traktowania, pozwala natomiast utrzymać odporność na różne warunki atmosferyczne oraz środkichemiczne zawarte w pestycydach. Sensor pomiarowy umieszczony jest wewnątrz szczelnej obudowy, która to zostaławykonana z tworzywa sztucznego. Umożliwia to osiągnięcie wiarygodnych wyników pomiarów, nawet w warunkach o wysokiej kondensacji.
Specyfikacja
Zasada pomiaru: pojemnościowa
Zakres pomiaru: 0…100% obszaru wilgotności liścia
Dokładność: ± 5%
Zasilanie: 5…18Vdc
Wyjście: analogowe 0.5…3V
Temperatura pracy: -30….+60°C
Czujnik opadów
Czujnik opadu (deszczomierz, ombrometr, pluwiometr) jest urządzeniem niezbędnym , dla oszczędnego i praktycznego sterowania nawodnieniem.
Czujnik podczas opadów zlicza intensywność opadów deszczu, a stacja ATMESYS może zapobiec niepotrzebnemu zawadnianiu automatycznie wyłączając zewnętrzne systemy. Pozwala to na znaczne oszczędzanie wody oraz zapobiega nadmiernemu nawodnieniu naszych roślin.
Specyfikacja
MIERZONE PARAMETRY | opady atmosferyczne | ![]() |
ZAKRESY POMIAROWE | 0 mm do 9999 mm | |
ROZDZIELCZOŚĆ | 0,1 lub 1 mm | |
Dokładność pomiaru (absolutna) | ±0,1% | |
Dokładność pomiaru (względna) | ±1% | |
Max. intensywność opadu | 120 mm / min. | |
Rozdzielczość | 0,001 mm / 0,01 mm |
Czujnik odczynu pH
Odczyn pH jest jednym z najważniejszych parametrów gleby dla wszystkich rolników i ogrodników, który wyrażony jest poprzez stężenie jonów wodorowych w molach H+ na dm3. W praktyce stosuje się wygodniejszą skalę stężeń (dokładniej: aktywności) jonów wodorowych, inaczej skalę pH, która może wskazywać na kwasowość lub zasadowość gleby. Rośliny mają określone wymagania co do poziomu kwasowości gleby, a co za tym idzie niższe plony.
Odczyn gleb jest jedną z ważniejszych przesłanek oceny jakości gleby (klasy bonitacyjnej) i jej przydatności rolniczej (kompleksu glebowo-rolniczego) oraz optymalnego sposobu uprawy i nawożenia. Jest on również konieczny do oceny potrzeb wapnowania gleb.
Odczyn gleby | pHKCl | pHH2O |
---|---|---|
Silnie kwaśny | < 4,5 | < 5,0 |
Kwaśny | 4,5-5,5 | 5,0-6,0 |
Lekko kwaśny | 5,6-6,5 | 6,1-6,7 |
Obojętny | 6,6-7,2 | 6,8-7,4 |
Zasadowy | > 7,2 | > 7,4 |
Specyfikacja
MIERZONE PARAMETRY | Odczyn pH | ![]() |
ZAKRESY POMIAROWE | 3 – 9 pH | |
ROZDZIELCZOŚĆ | 0,1 | |
Dokładność pomiaru (absolutna) | ±0,3 pH | |
Czas reakcji | > 10s | |
Materiał sondy | Specjalna elektroda antykorozyjna | |
Stabilność pomiaru | ≤ 5%/rok |
Czujnik wyładowań atmosferycznych
Czujnik wyładowań atmosferycznych zastosowany w stacji ATMESYS bazuje na wyspecjalizowanym układzie scalonym AMS AS3935 Franklin, którego nazwa pochodzi od nazwiska Benjamina Franklina, wynalazcy piorunochronu. Po wykryciu wyładowania atmosferycznego w promieniu 40km, powoduje wyzwolenie impulsu i określenie odległości od wyładowań atmosferycznych, intensywności oraz częstotliwości. Uzyskane informacje pozwalają na dokładne odtworzenie mapy burz oraz prześledzenie ich przebiegu z każdym uderzeniem pioruna. Odpowiednio wczesne wykrycie wyładowań atmosferycznych również zmniejsza ryzyko wypadku podczas pracy na roli. Czujnik odznacza się znakomitą odpornością na zakłócenia radioelektryczne.
Maksymalny zasięg wykrywania: 40 km w 15 krokach
Rozdzielczość zasięgu wykrywania: od 1 km do 4 km
Rozdzielczość intensywności: 21-bit, od 0 do 16777201
Odstraszacz na szpaki / krety
Stacja atmesys może aktywnie wesprzeć sadowników w ochronie uprawy drzew owocowych przed szpakami. Stację atmesys można wyposażyć w urządzenie generujące w określonych odstępach czasu lub po spełnieniu określonych warunków (wykryty ruch lub hałas), przeraźliwy dźwięk, który odstrasza latające szkodniki. Autonomia działania sprawia, iż odstraszacz / emiter może pracować bez nadzoru cały sezon.
Do stacji atmesys można również podłączyć skuteczny, a zarazem przyjazny dla środowiska odstraszacz kretów. Emitowany przez całą dobę dźwięk „klikania” przekaźnika i wibracje przepłoszą szkodnika. Zakres działania odstraszacza uzależniony jest od rodzaju ziemi. Suche, piaskowe podłoże tłumi wibracje i fale dźwiękowe. Najlepszy efekt uzyska się przy ziemi wilgotnej lub gliniastej.
Czujnik natężenia hałasu
Wykrywanie przekroczenia natężenia dźwięku powyżej ustalonego poziomu jest pożyteczną, a jednocześnie prostą do zinterpretowania informacją.
zamknij keyboard_arrow_rightSpecyfikacja
Ogólna charakterystyka układu
Mikrokontroler: | STM32G071RBT6 STM32F413VGT6 ESP32-WROOM-32D |
Częstotliwość: | 16 MHz |
SRAM: | 320 kB |
ROM: | 1 MB |
SPI FLASH: | 8 MB |
Waga: | 20 g |
Wymiary: | 73.5 x 51 x 13 mm |
Zakres temperatury pracy: | [-30 ºC, +70 ºC]* |
Zegar: | RTC (32 kHz) |
Charakterystyka prądowa
Napięcie baterii: | 5.3 – 7.2 V |
Zasilanie z panelu PV: | 6 – 30 V – 300 mA |
Charakterystyka prądowa
Synchronizacja danych (CPU + co-CPU + Radio): | 50 mA ~ 100 mA |
Hibernacja: | 55 µA |
Wejścia/Wyjścia
1x i2c |
1x SPI |
6x wyjście cyfrowe I/O |
5x wyjście analogowe |
2x UART |
4x RS485 |
1x RS232 |
1x SDI-12 |
1x CAN |
1x USB |
Komunikacja
GSM NB-IoT + 4G/3G/2G: | Tri-Band FDD-LTE GPRS/EDGE 900/1800Mhz B3/B8/B20/B28 |
GNSS: | GPS,GLONASS and BeiDou/Compass, Galileo, QZSS |
Wifi: | 802.11b/g/n do 150 Mbps |
Bluetooth: | v4.2 BR / EDR i Bluetooth LE |
LoRa: | SX1278 – 868 Mhz (LoRa Range: 100 m ~ 3 km) |
Interwał pomiarowy:1 | 1s – 24h |
Interwał logowania:2 | 5min – 1h (dla interwału pomiarowego do 1h) 1h – 24h (dla interwału pomiarowego powyżej 1h) |
Interwał transmisji danych:3 | LTE-M Live: Transmisja danych w czasie rzeczywistym4 NB-IoT: 15min – 24h LTE-M: 5 min – 24h LoRa: 5min – 15min [Opcjonalnie: BT-LE i Wifi] |


Ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ochrona pyłoszczelna oraz ochrona przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony.
1,2,3 Interwał pomiarowy, logowania oraz transmisji danych może zostać dostosowany do potrzeb klienta i ustawiony z poziomu panelu klienckiego na serwerze.
1 Interwał pomiarowy: definiuje częstotliwość odbierania pomiarów z podłączonych czujników. Wartość zależy od możliwości technicznych indywidualnych czujników oraz charakterystyki parametrów fizykoklimatycznych.
2 Interwał logowania: definiuje częstotliwość przeliczania otrzymanych danych pomiarowych na minimalne, średnie i maksymalne wartości, które zostały zagregowane w tym okresie
3 Interwał transmisji danych: definiuje częstotliwość przesyłania zapisanych danych do serwera atmesys. Interwały logowania i transmisji danych dla modułów pomiarowych komunikujących się za pomocą LoRA są takie same.
4 Interwał logowania w trybie Live utrzymuje sesję połączenia modemu GSM przesyłając strumień danych pomiarowych w czasie rzeczywistym
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Poznaj szerokie zastosowanie naszych produktów: